İçerik Editörü

Yazılmış içerikleri düzenleyen, yayına hazır hale getiren ve yayınlayan kişiye içerik editörü denir. Basılı içeriklerde kitap editörü, gazete ve dergi editörügibi farklı editörlük hizmetleri devreye girer. Dijitalde editörlük hizmetleri için görev alan kişilerfreelence içerik editörüunvanına sahiptir. Çünkü dijital mecralar için freelance hizmet veren çok sayıda deneyimli içerik uzmanı bulunur.

Editör Ne İş Yapar?

Yazılacak olan içeriği şekilsel ve seo kurallarına uygun olarak düzenler. Editörler, içeriği yazıldığı sektöre, yazılma amacına uygun olarak düzenleyen kişilerdir. Hatta içerik editörleri, bir içeriğin yazılma aşamasından önce nasıl bir kurgu ile sunulması gerektiğine de duruma göre karar verebilirler.

Bu durumda hem editörlük hem de yazarlık görevini üstlenirler. Bazı firmalar, web siteleri için internet editörlüğü ve içerik yazarlığı hizmetini bir arada almak isterler. Editörler, bu iki işi bir arada yürütebilirler, böylece işlerin yürütülmesi için pratik bir çalışma yapmayı sağlar.

Editörlük Nedir?

Birçok farklı türleri bulunan editörlük, içeriklerin düzenlenmesi hizmetidir. Editörlük çeşitlerini:

 • İçerik editörlüğü
 • Kitap Editörlüğü
 • Dergi Editörlüğü
 • Haber Editörlüğü
 • Video editörlüğü
 • Fotoğraf editörlüğü
 • Sosyal medya editörlüğü
 • Web Editörlüğü gibi farklı alanları bulunur.

Bunların içinde en revaçta olanı ise içerik editörlüğü olarak bilinir. İçerik editörü, günümüzde her mecranın dijitalleşmeye başlamasıyla en aranan meslek uzmanlarının başında gelir.

İçerik Editörü Nedir?

Editör genel manada düzenleyen ya da düzenleyici anlamına gelir. Editör, çalıştığı sektör ve firma için o alana uygun içerik hazırlayan, içerik kurgusunu düzenleyen, son aşamada ise içeriği yayınlanacak hale getiren kişidir.

Bazen sadece yazılmış olan içeriklerin düzenlenmesi amacıyla seo editörü ile çalışılabilir. Bu durumda yazarların hazırladığı içeriklerseo içerik editörü tarafından düzenlenerek yayınlanır. Bu süreçte hem pratik hem de verimli bir çalışma yapılmış olur. Aslında yazarlık ve editörlük ayrı kişilerce yapılabilir. Ancakİçerik editörü ve içerik yazarlığı hizmeti birbirinden ayrı düşünülemez.

Yaygın olarak freelance çalışan editörler, bazen part time içerik editörüolarak bir firma bünyesinde de çalışabilirler. Bazen de uzaktan tam zamanlı çalışma yürütebilirler. Yapılan anlaşmaya göre freelancer yazarlar ve editörler, home ofis olarak belli çalışma saatlerinde bazı firmaların içeriklerini üretmede ve yayınlamada rol alabilirler. Bu çalışma şekli, yazara kendi alanında sakin bir çalışma ortamı sağlar. Aynı zamanda çalışmanın sözleşmeli olarak şartları belirlenerek belli günler ve saatler için düzenli olması mümkün hale getirilebilir.

İçerik Editörü Ne İş Yapar?

İçerik editörü, genelde internet sitelerine verdiği hizmetlerle tanınır. Bir web içerik editörü:

 • İnternet sitesi içeriklerinin seoya uygun şekilde düzenlenmesi
 • Doğru anahtar kelimelerin metin içine serpiştirilmesi
 • Metnin okuyucuyu cezbedecek bir kalitede yazılması veya düzenlenmesi
 • Alt başlıkların arama motoru algoritmalarına hitap edecek şekilde düzenlenmesi
 • İnternet sitesinde yazı ile bağlantılı etiketlerin yazılması
 • Meta açıklama oluşturulması
 • SEO Title yazılması
 • URL’nin anahtar kelime ile bağlantılı olarak düzenlenmesi
 • Metinle bağlantılı öne çıkan görsel ve metin içinde kullanılacak birkaç farklı görsel eklenmesi
 • Metinlerin açıklama kısımlarına odak anahtar kelime kullanılarak açıklama yazılması
 • İç ve dış linkleme çalışmalarını yapılması gibi hizmetleri verir.

Yukarıda saydığımız maddelerin tamamı: “Web editörü nedir?” sorusunun cevabını içerir. Web sayfası içerik editörü, seo çalışmasını destekleyici özgün ve kaliteli içeriklerin belli bir düzen içinde yayınlanmasını sağlayan kişidir.

Nasıl Editör Olunur?

Editör olmak için sağlanması gereken belli şartlar bulunur. Öncelikle hem Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim olmak hem de içerik seo kurallarını bilmek gerekir. Çünkü içerik,internet siteleri için seo çalışmasınınen önemli ayaklarından biridir.

Peki, editör olmak için ne yapılmalı?

 • Bir niş alan ya da ilgi duyulan birkaç alan seçilmeli
 • Editörlük hizmetleri hakkında araştırma yapılmalı
 • Web sitesi içerik editörü olmak için öğrenilmesi gereken detaylar araştırılmalı
 • Blog sayfaları açılıp buralarda alıştırmalar yapılmalı
 • Video eğitimlerden faydalanılmalı
 • Çeşitli ajanslara başvurular yapılmalı
 • Yazma becerisini geliştirmek ve kelime haznesini arttırmak için çeşitli türlerde kitaplar okunmalı vb.

Belki en başta işi öğrenene kadar bir online yayın kanalında gönüllü hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Ama hem sizi eğitecek hem de emeğinizin karşılığını verecek bir web portalı için çalışmanız gelişiminiz açısından daha yararlı olacaktır.

İçerik Editörü Nasıl Olunur?

Herhangi bir firma için freelance editör olarak çalışmak istiyorsanız freelance iş ilanlarını ve iş sitelerini takip edebilirsiniz. İş bulabilmek için ilan açılabilecek olan bütün mecraları takip etmeniz iş alabilme potansiyelinizi arttırır.

Bionluk ve Armut freelancer iş yapabileceğiniz güvenilir çalışma platformlarıdır. Herhangi bir markaya özel içerikhizmeti vermek için bu kanallar aracılığıyla ya da çeşitli iş ilanlarına başvurular yaparak istediğiniz sektörde iş bulabilirsiniz. Sosyal medyayı aktif kullanmak da işle ilgili yetkinliklerinizi duyurabilmek için yapabileceğiniz şeylerden biridir.

Dijital İçerik Editörü

Dijital içerik, yazılı, sesli, görsel, hem sesli hem de görsel olmak üzere 4 çeşittir. Bu 4 içerik için farklı uzmanlık alanlarına sahip dijital içerik üreticisi kişiler bulunur.

Dijital içerik üretimi nedir?

Dijital ortamlar, internet siteleri, sosyal medya mecraları, çeşitli video içerik üreten ve paylaşan platformlar olmak üzere sınıflandırılabilir. Her dijital mecra için özel çalışmalar yapan ve içerik üreten kişilerin sayısı her geçen gün artmaya devam eder.

Home ofis içerik editörü olarak çalışan biri isterse video içerik editörü olarak da görev alabilir. Ancak video içerik için bilinmesi gereken belli video düzenleme programları bulunur. Bu alanlarda kendini geliştiren kişiler, freelance ya da bir firmaya bağlı ve tam zamanlı olarak iş yapabilirler.

Dijital İçerik Üreticisi Ne Demek?

Dijital içerik üretici, çeşitli dijital mecralarda aktif olan kişilere özel, içerik üreten kişilerdir. Örneğin Youtube için video üreten bir kişi, video içerik üreticisi olarak adlandırılır.Youtube içerik editörü ise çekimi yapılmış içeriği izlenmeye ve yayınlanmaya hazır hale getiren kişidir.

Peki, içerik üreticisi nedir?

Yazılı içerik ya da sesli içerik üreten kişiler de internet sitelerinde ve çeşitli dijital ortamlarda kitlelerine fayda sağlarlar. Özellikle sesli içerik günümüzde oldukça fazla tercih edilen Podcast adı altında yaygın olarak dinlenen bilgi içerikli, rahatlatıcı ve eğlendirici gibi farklı türlerde yayınlanır.

İçerik editörleri, ister yazılı, ister görsel ister sesli olsun her mecra için içeriklerin kullanıcıya ulaşabilecek kaliteye gelmesine yardımcıdır. Üretilen içeriği düzenleyerek hedef kitlenin hoşuna gidecek hale getirmeyi başaran kişiler, üreticilere önemli ölçüde destek olurlar.

İçerik Nasıl Bulunur?

Herhangi bir alanda içerik üretmeye başlamadan önce ilk olarak hedef kitlenin merak ettiği şeyleri tespit etmeniz gerekir. Sonrasında hedef kitleye uygun onlara değer katacak özgün içerikler üretmek çok daha kolay bir hale gelir.

Hangi içerik türünde içerik üretilecekse o alana yönelik olarak tespitler yapmak, sonrasında daha önceki kaynakları incelemek gerekir. Bir freelance içerik editörü için yapılan yoğun araştırma doğru içeriği oluşturmaya yardımcıdır.

Örneğin bir internet sitesi için metin hazırlanacaksa burada kaynaklar yine internetten bulunacaktır. Çünkü diğer örnekler incelenerek rakiplerden yola çıkılması gerekir. Bu sayede onların kullanıcıya sunduğundan daha fazlasının sunmak mümkün olabilir.

İçerik bulmak için genellikle rakiplerinizi ve onların kaynaklarını araştırabilirsiniz. Kendi sektörünüze yönelik derinlemesine araştırma yaptıktan sonra ve birçok kaynağı taradıktan sonra özgün bir içerik oluşturabilirsiniz.

İçerik Editörü Kursları

İçerik üretimi konusunda sistematik bilgiler elde etmek ve bu işi meslek olarak yapmak isteyenler için çeşitli içerik kursları bulunur. Piyasada eğitim kalitesi yüksek, dolu dolu hazırlanmışiçerik yazarlığı ve editörlüğü kursları ile mesleki becerilerinizi geliştirebilir, akademik bilgi kazanabilirsiniz. Ayrıca yakında hayata geçireceğim içerik yazarlığı eğitimini alarak donanımınızı arttırmak isteyebilirsiniz.

Piyasadaki ünlü ve güvenilir isimlerden içerik editörü kursları alabilirsiniz. Bu konuda ücretli ve ücretsiz kurslara katılabilirsiniz. Bunların bazıları online bazıları ise yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilir. İçerik editörlüğü ve yazarlığı hakkındaki talepleriniz için şimdi arayın!