İçerik Yazarı

İçerik, günümüzde dijital yükselişin en etkili aracı, içerik yazarı onu kullanan ve hedef kitleye uygun şekilde takdim eden kişidir. İçerik üreticisi olarak hizmet veren yazarlar, çoğunlukla content writer olarak bilinir. Peki, content writer nedir? Content içerik, writer ise yazar demektir. Yani içerik yazan kişi olarak tercüme edilir.

Bir dijital içerik yazarı genel olarak:

 • İnternet Sitesi içerikleri
 • Bloglar
 • Sosyal Medya Metinleri
 • Ürün ve hizmet hikayeleri
 • Ürün ve hizmet açıklamaları
 • Dijital reklam metinleri gibi birçok farklı alanda hizmet verir.

En iyi içerik yazarları:

 • Kendini yazarlık konusunda güncel bilgilerle geliştirmiş
 • Yazıların hedef kitleye ve markaya uygunluğuna dikkat eden
 • Benzersiz ve kendi tarzıyla yazabilen
 • Aldığı briefe uygun içerik hazırlayabilen
 • Doğru sorularla içeriğin kurgusunu doğru şekilde belirleyebilen kişilerdir.

Aradığınız bu niteliklere sahip bir yazarsa vakit kaybetmeden şimdi iletişime geçin!

İçerik Yazarı Arayan Siteler

İçerik yazarı arıyorum, ilanlarını hem Linkedin hem de çeşitli iş sitelerinde çoğunlukla görebilirsiniz. Ancak her freelance içerik yazarı ilanı güvenilir midir?

Diğer bir şekilde sormak gerekirse her yazara güvenilebilir mi? Bu iki soru da hem yazarlar hem de freelance içerik yazarlığı hizmetine ihtiyaç duyanlar için oldukça önemlidir.

Freelance metin yazarlığı:

 • Detaylı ve doğru kaynaklardan araştırma
 • Yaratıcı düşünme
 • Etkili cümlelerle ürünü, hizmeti ya da bilgiyi anlatma becerisi gerektirir.

Freelance yazarlık hizmeti almak isterseniz, yetenekli ve işinde iyi yazarlara ulaştığınızdan emin olmalısınız. Bunun dışında ortaya iyi bir içerik çıkması için marka ya da internet sitesi sahibinin verdiği brief net olmalıdır. Brief içinde yer alması gerekenler:

 • Firma adı
 • İçerik türü
 • İçeriğin uzunluğu/kelime sayısı
 • Sektör
 • Konu
 • Yazı içinde geçmesi istenen özel detaylar olmak üzere ifade edilir.

Yazarlık ve Editörlük Hizmetleri

İçerik yazarı editörlüğü için de hizmete ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda yazılar yazar ekibi ya da bir yazar tarafından yazıldıktan sonra editör tarafından düzenlenir. Böylece içerikte yazım kurallarına ve seo uyumuna aykırı olan kısımların düzeltilmesi ve içeriğin hatasız hale getirilmesi sağlanır.

İçerik üreticisi tarafından yazılan içeriklerin teslim edilmeden önceki süreçte:

 1. Baştan sona okunup yazım ve noktalama açısından kontrol edilmesi
 2. İçerikte anahtar kelime, alt başlık ve semantik kelime dağılımlarının kontrol edilmesi
 3. Özgünlük kontrolünden geçirilmesi ve kopya çıktıysa özgün hale getirilmesi sağlanmalıdır.

Bu 3 aşama tamamlandıktan sonra işi teslim etmek, teslim sonrasında yaşanabilecek olası anlaşmazlıkları en aza indirmeye yardımcıdır.

İçerik Yazarı Fiyatları

İçerik yazarı kazanç skalası genel olarak piyasada çok düşük olsa da kaliteli içerik hazırlayan bir yazar 100 kelime ya da karakter üzerinden kendi ücretini belirler. Hatta bu rakamlar içeriğin türüne göre de değişiklik gösterir. Yaratıcılığı yüksek olan işler için kelime bazlı değil saat ya da harcanacak gün bazlı ücret teklifi verilebilirsiniz.

Piyasadaki tam zamanlı içerik yazarı maaşı 3000-3500 TL arasında değişir.

İçerik yazarları, iş ağlarını genişlettikçe freelance işlerde daha yüksek kazanç elde etme olanağına sahiptir.

İçerik yazarlığı, profesyonel olarak ve sevilerek yapıldığında ortaya markalara değer katan içerikler çıkar. Bu değerli içerikler ise forum sitelerinde ucuza temin edilen içeriklerden kalite olarak çok yüksek konuma sahiptir.

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

Eğer içerik yazmak istiyorsanız ilk olarak kendinize ait blog sayfası açarak ve bir niş alan belirleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Blog yazımı ile acemiliğinizi attıktan sonra belirlemiş olduğunuz niş alana yönelik açılan yazarlık ilanlarına başvurular yapabilirsiniz.

“Sen de içerik yazarı ol!” “Aradığımız yetenekli sen isen şimdi başvur!” gibi ilanlara denk gelebileceğiniz platformlarıtakip etmelisiniz. Bunun için belirli dönemlerde yazar alımı gerçekleştiren reklam ajansları, dijital reklam ajansları ve içerik ajansları tarafından açılan ilanları takip edebilirsiniz. Bunun dışında Kariyer.net, Secret CV gibi çeşitli iş sitelerine belli aralıklarla göz atabilirsiniz.

İçerik yazarı olarak para kazanmak için sosyal medyayı da aktif kullanmayı unutmamalısınız. İlk başta kendiniz için üreteceğiniz sosyal medya ve blog içerikleri, yazma kabiliyetinizi ve yaratıcılığınızı besler. Böylece metin yazarlığıkonusunda daha profesyonel iş yapma becerinizi geliştirebilirsiniz.

İçerik Yazarı Ne Demek?

Anlam olarak içerik yazan kişi şeklinde ifade edilen bu meslek grubu çalışanları, dijital mecralar için içerik üreten kişilerdir. Makale yazarı olarak da adlandırılan genellikle freelance çalışan bu meslek grubu, ürettikleri her içeriği yayınlanacağı mecraya uygun olarak oluştururlar.

Reklam yazarlığı ya da senaryo yazarlığından farklı olarak içerik yazarlığı, bilgi ağırlıklıdır. “İçerik yazarı nedir?” sorusunun karşılığı bilgiyi başarıyla satan kişi olarak cevaplanabilir. Bir ürünü ya da hizmeti etkili cümlelerle pazarlayan kişiler, içerik yazarlarıdır. Makale yazarken içerikler, marka hedefini karşılayan ve hedef kitlede etki uyandıran şekilde kurgulanmalıdır.

Metin Yazarı Ne Yapar?

İçerik yazarı olma niyeti taşıyan kişiler için birden çok hizmet alanı var. Metin yazarı için çalışma alanı hem sosyal medya hem internet hem de televizyon, radyo ve dergi gibi farklı alanlar olarak ifade edilebilir. Metin yazarı tarafından verilen hizmetler:

 • Televizyon ve radyo programı yazarlığı
 • Dergi için araştırma nitelikli yazılar
 • Çeşitli programlar için senaryo
 • Reklam senaryosu
 • Dijital reklam metinleri
 • Belgesel metinleri
 • Konuşma metinleri
 • Sloganlar olmak üzere listelenebilir.

Listede yer alan bütün bu içerileri yazan kişi, “Metin yazarı nedir?” sorusunun karşılığıdır.

İçerik Yazarı Nerelerde Çalışır?

Eğer kariyer hedefleriniz arasında metin yazarlığıvarsa çalışabileceğiniz birden çok sektör var. Ancak temelde 3 ayrı çalışma yöntemi ile çalışabilirsiniz: freelance, yarı zamanlı ve tam zamanlı.

Çalışabileceğiniz mecralar ve iş yerleri:

 • Bir firmanın reklam ya da dijital pazarlama kısmında
 • Blog sayfalarında
 • Dergilerde
 • E-ticaret sitelerinde
 • Ajanslarda uzaktan ya da ofiste olmak üzere ifade edilebilir.

İçerik yazarı olmak isterseniz kendinize en uygun mecrayı seçerek o alanda kendinizi geliştirmeli ve yazılarınızı her geçen gün daha kaliteli hale getirmelisiniz. İçerik yazarlığı ve metin yazarları farkları,temel olarak iki çalışma alanının farklı mecralar için yapılıyor olmasıdır. Reklam ajansları, dizi ve film sektörü metin yazarına ihtiyaç duyar. Dijital medya ise içerik yazarlığına ihtiyaç duyar.

Makale Yazarken İçerikler Nasıl Olmalı?

İçerik yazarları için tüyolar:

 • İçerikleri baştan sona özgün cümlelerle ve üslupla yazmalısınız.
 • İçerik yazarlığı örnekleri hakkında araştırma yaparak, onların üzerinden orijinal bir içerik üretmelisiniz.
 • Makalenizi web sitesi içerik yazarı olarak yazmadan önce briefe uygun bir araştırma yapmalısınız.
 • Gerektiğinde inisiyatif alınarak markaya ve hedef kitleye uygun ama piyasadaki içerik türlerinden farklı bir içerik sunmalısınız.
 • Markaya özgü bir anlatım dili oluşturularak bütün içeriklerde bu tutarlılığı sürdürmelisiniz. Aynı zamanda tekrara düşmediğinizden emin olmalısınız.

İçerik Yazarlığı Siteleri

Jr metin yazarı veya freelance yazar gibi çeşitli yazarlık ilanlarının yer aldığı hizmet verenlerle hizmet alanların buluştuğu internet siteleri vardır. Aşağıda 4 Türkçe 2 yabancı olmak üzere 6 adet freelancer çalışma platformu yer alır.

Armut:Konsept içerik yazarı gibi bir markanın dilini oluşturup baştan sona içeriklerini tamamlayacak ve yazacak kişilere Armut üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok farklı metin yazarlığı hizmetini yine bu site aracılığıyla bulmanız mümkündür. Sitenin avantajlı olan yanı iletişim bilgisi paylaşarak iş süreçlerini sağlıklı bir şekilde yönetmenizin mümkün olmasıdır.

Bionluk: %20 komisyonla çalışan Bionluk, çevirmenlik, metin yazarlığı, online içerik yazarlığı gibi birçok farklı yazarlık işi için ilan açabileceğiniz sitelerdendir. Hem hizmet alan kişiler hem de hizmet verenler kendi şartlarına uygun ilanlar oluşturabilirler. Hizmet verenler isterlerse hazır ilanlar üzerinden yazarlık başvurusunda bulunabilirler. İsterlerse ilanlarını biriktirdikleri bicoinler ile öne çıkararak daha fazla kişiye ulaşmayı sağlayabilirler.

R10.NET: Site üzerinden üyelik oluşturarak açılan farklı kategorilerdeki konulardan kendi sektörünüze uygun olanı bulabilirsiniz. Açılan metin yazarlığı, jr reklam yazarı iş ilanları için siteyi inceleyebilirsiniz.

SadeceOn: Bionluk’a benzer bir mantığa sahip farklı sektörlere yönelik hizmet alanların ve hizmet verenlerin buluştuğu bir platformdur. Hem hizmet alanlar hem de hizmet verenler site üzerinden alışveriş yapabilmek için üyelik oluşturmalıdır.

Yabancı Metin Yazarlığı Siteleri

Fiverr: Eğer yabancı dilde hizmet veriyorsanız Fiverr yabancı içerikler hazırlamak için kullanabileceğiniz freelancer platformlarından bir tanesidir. Sadece yabancı dilde içerik hazırlamak için değil, çeviri hizmeti için de siteden iş alabilirsiniz.

Freelancer: Freelancer de Bionluk ve diğer siteler gibi freelancer çalışanlar için kurulmuş bir platformdur. Bu sitede içerik yazarları, grafikerler ve dijital mecralar için çalışan birçok farklı meslek grubu iş yapabilir.

Ancak bütün bunların dışında metin yazarları olarak kendiniziseo içerik yazarı ilanlarıyla sınırlandırmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda dijitali daha etkili kullanıp seo ve sem çalışmalarından yararlanarak kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Burada da kişisel web sitesi devreye girer. Bir metin yazarı için en iyi iş sitesi, kendi internet sitesidir. Çünkü kendi sitesinde hizmetlerini daha geniş kapsamlı sunabilir. Aynı zamanda blog kısmında oluşturduğu içerikleri de işinin referansı konumundadır.

Seo İçerik Yazarı Özellikleri

Nasıl içerik yazarı olunur?

1.Bol araştırma yaparak

2.Dijital kurslardan faydalanarak

3.Düzenli blog yazıları hazırlayarak

4.Çeşitli internet platformlarında işi öğrenmek amacıyla editörlük yaparak

5.Youtube ve Udemy üzerinden eğitimler alarak

6.Uzman bir metin yazarından eğitim alarak seo içeriği yazarı olabilirsiniz.

Metin yazarı olmak istiyorum, diyenlerdenseniz mutlaka işini iyi yapan metin yazarlarının sosyal medya hesaplarını takip etmelisiniz. Onların içeriklerinden faydalanarak kendinize bir çalışma modeli belirleyebilir, özgün ve kaliteli içerik hazırlama hakkına fikir sahibi olabilirsiniz.

Metin Yazarlığı Hizmeti

Yine de: “Nasıl metin yazarı olunur?” sorusu kafanızdan çıkmıyorsa ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız ilk önce yayınlanmayacak denemelerle başlayabilirsiniz. Bunun için kendinize bir koç bularak yazılarınızı değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

Peki, “Online içerik yazarlığı nedir?” diye kafanıza takılıyorsa bu içerik türü de metin yazarlığından çok farklı değildir. Dijital mecralar için yapılan metin yazarlığı hizmeti, online içerik yazarlığı şeklinde ifade edilir.

Metin yazarlığı freelance çalışma modelinde özellikle daha çok tercih edilen bir iş koludur. Yani aslında bu işi yapmak isterseniz sahip olmanız gerekenler: kişisel bir bilgisayar, araştırma ve araştırdığı bilgileri derleyip toplama becerisidir.

Part Time İçerik Yazarı

Part time çalışma, genellikle yoruculuğu yüksek ve sık eleman sirkülasyonu gerektiren işler için tercih edilir. Ancak bazen firmaların içerik konusundaki ihtiyaçlarına göre de bu durum değişebilir. Örneğin bir part time içerik yazarı, her sektörden firmanın ihtiyaç duyabileceği hizmetler arasındadır. Bu pozisyonda görev alacak kişiler, haftanın birkaç gününü ya da hafta içi günün birkaç saatini çalıştığı firmaya ayırabilecek olan çalışanlardır. Part time metin yazarlığı:

 • İhtiyaç duyulan içeriklerin belli bir süre içinde hazırlanması
 • Yayın takviminin oluşturulması
 • Firma yetkilileri ve yaratıcı ekip ile toplantıların yapılması
 • Çıkarılan plan dahilinde belirlenen süre içinde içeriklerin hazırlanması amacıyla oluşturulmuş bir çalışma sistemidir.

Reklam Metin Yazarlığı Nedir?

Reklam ve içerik genellikle birbirinden farklıdır. Pekibir içerik yazarı, reklam metni yazabilir mi? Bu genellikle yazarın kendine belirlemiş olduğu uzmanlık alanı ile ilgilidir. Bazı yazarlar reklam ve onlineiçerik olmak üzere her iki alanda da hizmet verebilirler. Ancak reklam metin yazarlığı örnekleri oldukça çeşitlidir.

Reklam yazıları hazırlanırken markanın dili, hedef kitlesi, daha önceki çalışmaları, rakipleri göz önünde bulunmalıdır. Hazırlanan reklam metninin dikkat çekici olduğundan emin olunmalıdır. Bu nedenle önceden hazırlanmış reklam projeleri incelenerek yeni fikirler bulunması daha etkili ve doğru adımları atmaya yardımcıdır.

Reklam ve Metin Yazarlığı Arasındaki Farklar

İçerik yazarı, genel olarak online metinler hazırlar. Bu metinler, insanlara fikir ve bilgi sunma amacı taşır. Ancak içerik pazarlama amacıyla hazırlanan satışa teşvik edici içerikler de dijital dünyada sıklıkla yer bulur. Burada reklam ve metin yazarlığı arasındaki temel farkı reklamın daha çok dikkat çekmek ve doğrudan satışa teşvik etmek için yapılmasıdır.

Bir proje kapsamında sınırlı bir süre için yapılan kampanyada reklamlar hedef kitlenin dikkatini en hızlı şekilde çeken içeriklerdir. Yaratıcı içerik yazarları burada da devreye girer. Bazen dış kaynak yani freelancer olarak bazen de bir ekibin parçası olarak yeni ve yaratıcı reklam fikirleri üretebilirler.

Bir de stajyer metin yazarı ve içerik editörü arayışında olan markalar ve internet siteleri bulunur. Bu ilanlar genellikle iş öğrenmek isteyen sektöre yeni giren kişiler için iyidir. Eğer siz de içerik yazarı olarak iş almak istiyorsanız bu sektörde sağlam bir yer edinmek adına acemiliğinizi stajyer metin yazarlığı ile atabilirsiniz. Sonrasında dilerseniz hazır ücretli içerik satışı yapabilir, isterseniz de talep üzerine içerik yazmayı tercih edebilirsiniz.

İhtiyacınız profesyonel bir içerik yazarı ise o zaman vakit kaybetmeden benimle iletişime geçin!